הנחות יסוד בגישה ההוליסטית

להלן כמה הנחות יסוד עליהן מתבססת הגישה ההוליסטית:

 

1. הכול הוא אחד – זוהי אחת ההנחות הכי קשות להשגה, אם בכלל אפשרי הדבר.

הנחה זו נשענת על תיאוריות פיזיקאליות מודרניות, כגון תיאורית הקוואנטים ותיאורית המיתרים.  באופן הכי פשטני ניתן לומר, כי על-פי תיאוריות אלה כל דבר ביקום מורכב מחלקיקים תת-אטומיים זהים בבסיסם.

עד ימינו זיהו המדענים 3 חלקיקים תת-אטומיים, המכונים – קווארק, לפטון ובוסון.  מסתבר כי בבסיסו של כל חומר ביקום ניתן לזהות את 3 המרכיבים האלה. כלומר, מה שמבדיל בין חומרים ביקום אינם אבני הבניין, אלא הצפיפות שלהם, המהירות בה הם נעים וההתארגנות שלהם בסביבה.

אם כך הדבר – ביסודו של עניין אין הבדל בין אבני הבניין של דוממים, צמחים, בע"ח ובני-אדם = בסופו של דבר כולנו אחד – כולנו מורכבים מאותם החומרים ומה שמבדיל בינינו זו הצפיפות, מהירות התנועה (התדרים) ואופן התארגנות החלקיקים בחלל.

 

2. אנו מושפעים ומשפיעים באופן תמידי מ/על הסביבה – קרובה או רחוקה.

כתוצאה מכך, אם נשנה את צפיפות החלקיקים אצלנו, אם נשנה את התגובות שלנו לעצמנו ולסביבה נשפיע על כל השאר.   תופעה זו מוכרת בכינוי "אפקט הפרפר" – הטענה היא כי משק כנפיים של פרפר באזור סין, יכול לגרום להתפרצות געשית בדרום-אמריקה למשל...

על סמך הנחה זו נאמר גם כי "האדם הוא מיקרוקוסמוס" – כלומר, האדם הוא עולם בפני עצמו, עולם המקביל לעולם שסביבו. לפיכך כל התהליכים הקורים באדם קורים גם בעולם, ולהיפך.

 

3. לאדם יש כוח של "בורא" - למרות שזה עלול להישמע כשיגעון גדלות, על סמך ההנחות הקודמות, אם אנו מחוברים באופן תמידי לכל היש שמסביבנו, ואם אנו מסוגלים להשפיע על סביבתנו, הרי שאנו מסוגלים ליצור מצבים שונים. אנו מסוגלים "לברוא" מציאות אותה אנו מעוניינים לחוות.

למעשה, על-פי הגישה ההוליסטית - המציאות היא פרי יצירה של התודעה – אנו "ממציאים" (מלשון הבאה למציאות) ומגשימים בחומר את מה שאנו בוחרים.

ראוי לציין כאן כי אין הדברים הנכתבים כאן באים לסתור את האמונה בכוח עליון כלשהו. למעשה, במעשה בריאת האדם נכתב כי "בצלם אלוקים ברא אותו", כלומר בכל אחד מאיתנו קיימים כוחות הבריאה. גם אני "אלוהית"...

 

4. לכל דבר בעולם יש סיבה – בעולם הנגלה לנו, כל מה שאנו תופסים בחושים שלנו, הוא תוצאה של פעילות אנרגטית עדינה יותר שאינה נתפסת על-ידי החושים הרגילים.

לעיתים אנו יכולים לראות בבירור את הסיבה לאירועים שקורים לנו בחיים. למשל, אם לא שילמתי את חשבון החשמל, יהיה לי ברור מדוע האור בבית לא נדלק...

אבל, פעמים רבות, אנו לא מצליחים לראות את הסיבה לאירועים שקורים. והחיים נראים לנו כבלגן אחד גדול, כאוס... תוהו ובוהו..

הנחת התודעה הרחבה היא "כנראה שיש סדר בבלגן, רק שאיננו מצליחים לראות אותו".

על-פי הגישה ההוליסטית, יש באפשרותנו לראות את הסיבה. תפקידנו הוא לשאול, לחקור, ללמוד ולנסות להבין את הגורם לתופעה כלשהי, כגון כאב או מחלה, ואז – להבין כי יש ביכולתנו לשנות, יש לנו את האפשרות ליצור מציאות אחרת!

 

5. אהבה/קבלה/חמלה – היא הכוח המאזן, המייצר צמיחה והתפתחות.

הכוונה כאן היא לתדר טהור של חמלה וקבלה, לתחושה שממלאת את האדם בשקט ושלווה, בביטחון וודאות.  בבחירה מודעת ומחודשת בחיים בגוף, והכרת תודה על כל החוויות שבדרך.

 

 

על סמך הנחות היסוד שתיארתי לעיל, ניתן לצאת לתובנות ולפעולות מעשיות רבות, הקשורות לאופן תפיסתנו את החיים, ואשר ישפיעו על החוויות אשר אנו חווים במהלך ימינו כאן.